Kotva
Aktuality
 
 
PF

 
 
Mapa webu
A
A
A

Historie

Vloženo: 3.3.2014 | Autor: Neznámý| Zobrazeno: 94061x | Zatím neupraveno

Historie a současnost Dětského domova, Základní školy praktické, Praktické školy a Školní Jídelny Dlažkovice 1, 411 15 Třebívlice 

Na místě staré tvrze dal asi v roce 1673 František Edmund Putz z Adlersthurnu vystavět barokní zámek. Roku 1731 koupil Dlažkovice hrabě Hatzfeld. Právě on zde zavedl těžbu českých granátů. Panství zdědil Hugo Damián Ervín z Schönburnu.

V roce 1871 v  zámku založil   Karel   Amerling   školské zařízení,   které je   ojedinělé a výjimečné svým původem. Je totiž přímým potomkem Ernestina, prvního ústavu na našem území. Ústav založil pro výchovu duševně postižených dětí. Umístěn byl v Praze v Kateřinské ulici, pak ve Štenberském paklávi na Hradčanech. V roce 1950 bylo Ernestinum přestěhováno do Litoměřic. Dne 25. února 1950 byl ústav zestátněn a název Ernestinum byl změněn na oficiální název ZVLÁŠTNÍ DĚTSKÝ DOMOV. V září 1952 se zařízení přestěhovalo do Dlažkovic. Od roku 1958 zde pracovaly řádové sestry kongregace OSF. V čele zařízení byli špičkoví odborníci, především sám zakladatel Karel Slavoj Amerling, jeho synovec Čeněk Amerling a známý český lékař MUDr. Karel Herford. Zařízení prošlo dalšími názvy jako ZVLÁŠTNÍ ŠKOLA INTERNÁTNÍ, SPECIÁLNÍ RODINNÁ ŠKOLA A ZVLÁŠTNÍ ŠKOLA INTERNÁTNÍ, DĚTSKÝ DOMOV SE SPECIÁLNÍMI ŠKOLAMI. A nyní se naše zařízení nazývá Dětský domov, Základní škola praktická, Praktická škola a Školní jídelna, Dlažkovice 1.

V zařízení proběhlo několik rekonstrukcí. První rozsáhlá rekonstrukce proběhla v roce 1966/67, která byla ukončena v  roce 1973. V  roce 1995 v zámku proběhla rekonstrukce, kde byl vnitřek zařízení přeměněn na tzv. rodinné byty. O čtyři roky později proběhla rekonstrukce topení z tuhých paliv na plynové topení. Dále probíhaly úpravy interiéru v jednotlivých bytech. V zařízení je osm bytových jednotek. V každém bytě je obývací pokoj, kuchyňka s jídelnou, sociální zařízení (WC, sprchy) 2 až 3 ložnice. Poslední rekonstrukce proběhla v roce 2005 a to rekonstrukce kuchyně.

Kapacita zařízení je 64 dětí. Děti žijí v osmi bytech po osmi dětech. V našem zařízení jsou děti ve věku od 3 do 18 – 19 let s nařízenou ústavní výchovou. Předškolní děti navštěvují Mateřskou školu a školní děti Základní školu v Třebenicích, učni navštěvují Střední odborné učiliště v Lovosicích, ostatní děti jsou žáky Základní školy praktické nebo Praktické školy při DD Dlažkovice. V areálu dětského domova je rozlehlý park se školním pozemkem, dětským a sportovním hřištěm, keramická dílna tělocvična. Ve škole jsou šicí dílna, cvičná kuchyňka, počítačová učebna a dílny pro pracovní vyučování. V dětském domově společně se školou je několik zájmových kroužků, které děti navštěvují podle svých zájmů. Jsou to : keramický, výtvarný, malování na hedvábí, hudební, sportovní a modelářský. Deset chlapců hraje aktivně fotbal v Tělovýchovné jednotě v Lovosicích a 7 chlapců hraje fotbala za obec Podsedice . Sportováním se chlapci také zabývají i v DD pod vedením vychovatelů a učitelů. Účastní se různých sportovních akcích pořádaných pro dětské domovy ( fotbal, florbal, stolní tenis…) a praktické školy (bruslení, plavání, fotbal, vybíjená, přespolní běh…..) Výrobky dětí se prezentují na mnoha výtvarných soutěžích, které jsou pořádány různými organizacemi a nadacemi dále své výrobky děti předvádějí na tradičních jarmarcích v Třebenicích (velikonoce, vánoce) a různých výstavách. Děti navštěvující hudební kroužek se účastní hudebních festivalů a pěveckých vystoupeních.

Během prázdnin vánočních, jarních, velikonočních, letních pro děti, které neodjedou z DD zaměstnanci připravují náhradní program např. výlety na kolech do okolí, návštěvu bazénu, zimního stadionu, kulturního zařízení. Během letních prázdnin jezdí děti na letní pobyty mimo zařízení. V areálu máme také svůj vlastní bazen.